Přeskočit na hlavní obsah

Úklid koupelny často zabere stejný čas jako úklid obývacího pokoje. A to navzdory faktu, že koupelna bývá tím nejmenším prostorem v bytě. Jedním z vybavení, na které je třeba si posvítit, je také sprchová hadice. Jak ji udržet krásnou a funkční?
 

Různé materiály, různá péče

Sprchová hadice je nezbytnou součástí ruční sprchy. Jejím hlavním úkolem je bezpečně přivést vodu do sprchové hlavice, odkud pomocí soustavy trysek poskytuje očistu vašemu tělu. Sprchová hadice se instaluje buď na sprchovou či vanovou baterii nebo na sprchové kolínko (v případě podomítkové instalace baterií). Sprchová hadice se vyrábí v různých délkách, ale také s různou povrchovou úpravou. A právě ta rozhoduje o nejefektivnějším způsobu očisty. Pozor na plasty, které nešetrným čištěním (hrubá síla nebo abrazivní čistící prostředek) můžete poškodit/rozleptat. U kovových hadic si také dejte pozor, abyste při jejím mytí nepoškodili jiné vybavení koupelny (vanu, sprchový kout…).

f75ca05d56448874f413f1bc.jpg
stribrna.png
aa9382f4215eb72791a71bd8.jpg
zlata.png
cerna.png

Jak odstranit vodní kámen ze sprchy

shutterstock_1905880435.jpg

Vodní kámen ze sprchy je třeba pravidelně odstraňovat, a to při jeho prvních náznacích (bílé mapy či zažloutlé usazeniny). Pro běžnou údržbu obvykle stačí ošetřit hadici vlhkým hadříkem, který namočíte ve směsi vody a octa. Snadno a šetrně tak odstraníte také možné usazené nánosy mýdla a nečistot, jež bývají vítanou potravou nežádoucím mikroorganismům. Pro silnější očistu si připravte lázeň. Do kýble či rendlíku vlijte horkou vodu a přidejte 100 ml octa a lžíci soli. Odmontujte sprchovou hadici (obvykle stačí hadici odšroubovat) a vložte ji do lázně. Nechte ji zde do vychladnutí vody a pak ji omyjte. Na pomoc si můžete vzít jemný kartáč a povrchy důsledně očistit. Vnitřek sprchové hadice proplachujte.  Proceduru lze opakovat. Nezapomeňte ani na závity.

Jak vyčistit sprchovou hlavici?

Zapomínat byste samozřejmě neměli ani na sprchovou hlavici. Moderní výrobky mají speciálně ošetřené povrchy i samočistící snopky, které po sprchování stačí přetřít prsty. Přesto i zde doporučujeme čas od času důkladnější očistu. Jak vyčistit sprchovou hlavici kyselinou citronovou? A pomůže i zde ocet nebo sůl? Kyselina citronová je skvělou desinfekcí a též bojovníkem s vodním kamenem. Je skvělá na denní ošetření. Připravte si ji do rozprašovače a použijte ji jak na sprchovou hlavici, tak třeba na skleněnou zástěnu. Poté co na ni směs nastříkáte, otřete povrchy hadříkem dosucha.

I sprchová hlavice si zaslouží lázeň, na kterou se skvěle hodí výše zmíněný ocet. Nejlepším způsobem je sprchovou hlavici oddělit od hadice. Jak rozdělat sprchu? Běžné výrobky stačí odšroubovat, starší verze mohou být však připevněné „napevno“ anebo uzávěr zlobí. V takovém případě si připravte směs z octa do plastového sáčku (případně kyblíku) a vložte sprchu do něj, přičemž na místě ji držte pomocí gumiček.

Jak opravit hadici od sprchy?

shutterstock_2447550897.jpg

Časem se může stát, že sprchová hadice začne méně těsnit a voda během sprchování začne pronikat i mimo povolený prostor. Tyto úniky vody se na první pohled mohou zdát maličkostí, ale z ročního hlediska se může jednat o tisícikoruny. Na vině nejčastěji bývá poškozené nebo zpuchřelé těsnění, které je umístěno v bodě spojení hadice a hlavice. Těsnící kroužek bývá promáčknutý/zlomený a netěsní, kvůli čemuž voda protéká. Nové těsnění můžete snadno koupit. Je to otázka minima času, a především levná záležitost. A jak se toto vybavení jmenuje? Prozradíme, že „těsnění k převlečné matici a k sprchové hadici“. V ideálním případě vezměte staré těsnění s sebou.

Pokud dojde k poškození samotné hadice, existují pro plastové povrchy různá „lepidla“, která mohou drobné ranky zacelit. Bohužel rozpletenou kovovou hadici je potřeba nahradit novou. Soustřeďte se na takové sprchové hadice, které mají zabudovaný systém pro „nezamotání“. Výrazně tak prodloužíte životnost hadice, zpříjemníte si sprchovací zážitek a ušetříte nervy.

nahoru