STYLE PLUS s.r.o. Moravská 1259, 570 01 Litomyšl
Vážení zákaznici, z důvodu karanténních opatření, ke kterým přistoupili naši přepravní partneři, jsou dočasně zrušeny platby na dobírku. Berte, prosím, také na vědomí, že může docházet ke zpoždění termínů dodání vaší objednávky. Děkujeme za pochopení.
+420 464 603 553 (po-pá, 7-15:30h)
0 počet: 0 ks cena: 0 Kč
Váš nákupní košík je prázdný!

Jak vybrat dřez

Jak vybrat dřez
25.09.2018 STYLE PLUS s.r.o. Jak vybrat ...

Nerezové, granitové, z tectonitu, s odkapem, bez odkapu… Který z nich je nejlepší? A podle jakých vlastností vybírat? Provedeme vás světem dřezů a poradíme vám, jak se v nabídce orientovat a na co si dát pozor. I když máte doma myčku, kolem dřezu se budete točit neustále – jednou natočíte vodu do rychlovarné konvice, jindy v něm umyjete velký hrnec nebo jej napustíte vodou při běžném ...

Uvod

Nerezové, granitové, z tectonitu, s odkapem, bez odkapu… Který z nich je nejlepší? A podle jakých vlastností vybírat? Provedeme vás světem dřezů a poradíme vám, jak se v nabídce orientovat a na co si dát pozor.

I když máte doma myčku, kolem dřezu se budete točit neustále – jednou natočíte vodu do rychlovarné konvice, jindy v něm umyjete velký hrnec nebo jej napustíte vodou při běžném úklidu kuchyně. Je proto velmi důležité si správně vybrat. Zaměřte se na kvalitu, materiál, design i technické parametry.

TYPY KUCHYŇSKÝCH DŘEZŮ

Na trhu existuje mnoho typů dřezů – například jednodřez, dvoudřez, s pravým či levým odkapem nebo bez odkapu. Vybrat si můžete i z mnoha tvarů. Nejprodávanější jsou hranaté dřezy, ale pestrý výběr naleznete i mezi kulatými dřezy.

Důležité je při výběru zvážit, jestli budete umývat nádobí ručně, kolik času chcete v kuchyni trávit a v neposlední řadě jaký typ dřezu se vám ke kuchyňské lince hodí.

VLASTNOSTI KUCHYŇSKÝCH DŘEZŮ

Velikost dřezu

Velikost dřezu se musí shodovat s rozměry šířky spodní skříňky. Jedině tak do ní namontujete dřez pohodlně, aniž byste ji museli upravovat a řezat. Do spodní skříňky se musí vejít všechny vaničky dřezu.

Hloubka dřezu

Hloubka dřezu je velmi důležitá. Ideální je 19-20 cm, avšak záleží na tom, jestli jste mladý bezdětný pár nebo velká rodina s malými dětmi. Pokud často a rádi vaříte ve velkých hrncích, na mělčí dřez zapomeňte, protože se u něj budete při mytí velkého nádobí trápit.

Výška dřezu

Nevíte, do jaké výšky dřez umístit? Pokud jste výškově nesourodý pár, přizpůsobte výšku zasazení dřezu podle toho, kdo bude v kuchyni vařit nejčastěji. Měl by dlaněmi dosáhnout na dno dřezu, aniž by se musel hrbit nebo předklánět. Jinak ho po delším čase stráveným u dřezu budou bolet záda.

MATERIÁL KUCHYŇSKÝCH DŘEZŮ

Nerezové dřezy

Jsou stále nejprodávanější a nejrozšířenější.

Při výběru si však dejte pozor, abyste si vybrali dobře. Nízká cena většinou odpovídá kvalitě. Hledejte 18/10 chromniklovou potravinářskou ocel odolnou vůči korozi.

Pozor dejte i při výběru tloušťky nerezu. Čím silnější stěny dřezu, tím hlubší dřez je možné vyrobit. Nejkvalitnější dřezy jsou vyrobené z nerezu o tloušťce 1,2 mm. Standardní dřezy jsou vyrobené z nerezu o síle 0,6 mm. Slabšímu materiálu - 0,3 až 0,4 mm – se raději vyhněte. Dřez se totiž velmi brzy poškodí.

Výhody nerezového dřezu:

 • Cenová dostupnost
 • Odolnost vůči korozi a mechanickým vlivům
 • Snadná údržba
 • Univerzálnost

Nevýhody nerezového dřezu:
 • Nižší odolnost proti odřeninám a rýhám

Granitové dřezy

Granitové dřezy jsou vyrobené z 80 % z drcené žuly, 15 % akrylátového pojiva a 5 % barviva. Jsou velmi kvalitní, vydrží i náročné podmínky a vyrábějí se v mnoha barevných variantách. Pokud tedy hledáte trochu něco jiného, než je klasický dřez z nerezu, vyberte si granitový.

Výhody granitového dřezu:

 • Pestrý výběr barevných variant
 • Odolnost vůči vysokým teplotám (až 1000 stupňů Celsia), takže na ně můžete postavit hrnec rovnou z plotny
 • Odolnost vůči barevným skvrnám

Nevýhody granitového dřezu:
 • Nižší odolnost proti agresivním chemickým látkám
 • Zachytávání nečistot

Dřezy z tectonitu

Dřezy z tectonitu jsou levnější variantou granitových dřezů. Své místo na trhu si však zaslouží.

Tectonite je speciální materiál vyrobený ze SMC (Sheet Molding Compound). Je směsí polyesterových pryskyřic a dalších komponentů vyztužených skelnými vlákny.

Výhody tectonitového dřezu:

 • Atraktivní vzhled
 • Pevnost, odolnost vůči vyšším teplotám a chemickým prostředkům
 • Odolnost proti poškrábání 
 • Vyrobeno ze 100 % recyklovatelného materiálu

Podívejte se na naši nabídku kuchyňských dřezů a vyberte si podle svých představ. Specializujeme se na přední světové výrobce – například Franke.