SANITINO s.r.o. Moravská 1259, 570 01 Litomyšl
UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k extrémním objemům, které v současné době doručují přepravní služby, může být doručení části zásilek zpožděno o 1-3 dny. Prosíme o trpělivost, vyčkejte na email či SMS s informací o doručení. Děkujeme za pochopení.
+420 468 006 468 (po-pá, 7-17h)
0 počet: 0 ks cena: 0 Kč
Váš nákupní košík je prázdný!

Jak vybrat dřez

Jak vybrat dřez
25.09.2018 SANITINO s.r.o. Jak vybrat ...

Nerezové, granitové, z tectonitu, s odkapem, bez odkapu… Který z nich je nejlepší? A podle jakých vlastností vybírat? Provedeme vás světem dřezů a poradíme vám, jak se v nabídce orientovat a na co si dát pozor. I když máte doma myčku, kolem dřezu se budete točit neustále – jednou natočíte vodu do rychlovarné konvice, jindy v něm umyjete velký hrnec nebo jej napustíte vodou při běžném ...

Uvod

Nerezové, granitové, z tectonitu, s odkapem, bez odkapu… Který z nich je nejlepší? A podle jakých vlastností vybírat? Provedeme vás světem dřezů a poradíme vám, jak se v nabídce orientovat a na co si dát pozor.

I když máte doma myčku, kolem dřezu se budete točit neustále – jednou natočíte vodu do rychlovarné konvice, jindy v něm umyjete velký hrnec nebo jej napustíte vodou při běžném úklidu kuchyně. Je proto velmi důležité si správně vybrat. Zaměřte se na kvalitu, materiál, design i technické parametry.

TYPY KUCHYŇSKÝCH DŘEZŮ

Na trhu existuje mnoho typů dřezů – například jednodřez, dvoudřez, s pravým či levým odkapem nebo bez odkapu. Vybrat si můžete i z mnoha tvarů. Nejprodávanější jsou hranaté dřezy, ale pestrý výběr naleznete i mezi kulatými dřezy.

Důležité je při výběru zvážit, jestli budete umývat nádobí ručně, kolik času chcete v kuchyni trávit a v neposlední řadě jaký typ dřezu se vám ke kuchyňské lince hodí.

VLASTNOSTI KUCHYŇSKÝCH DŘEZŮ

Velikost dřezu

Velikost dřezu se musí shodovat s rozměry šířky spodní skříňky. Jedině tak do ní namontujete dřez pohodlně, aniž byste ji museli upravovat a řezat. Do spodní skříňky se musí vejít všechny vaničky dřezu.

Hloubka dřezu

Hloubka dřezu je velmi důležitá. Ideální je 19-20 cm, avšak záleží na tom, jestli jste mladý bezdětný pár nebo velká rodina s malými dětmi. Pokud často a rádi vaříte ve velkých hrncích, na mělčí dřez zapomeňte, protože se u něj budete při mytí velkého nádobí trápit.

Výška dřezu

Nevíte, do jaké výšky dřez umístit? Pokud jste výškově nesourodý pár, přizpůsobte výšku zasazení dřezu podle toho, kdo bude v kuchyni vařit nejčastěji. Měl by dlaněmi dosáhnout na dno dřezu, aniž by se musel hrbit nebo předklánět. Jinak ho po delším čase stráveným u dřezu budou bolet záda.

MATERIÁL KUCHYŇSKÝCH DŘEZŮ

Nerezové dřezy

Jsou stále nejprodávanější a nejrozšířenější.

Při výběru si však dejte pozor, abyste si vybrali dobře. Nízká cena většinou odpovídá kvalitě. Hledejte 18/10 chromniklovou potravinářskou ocel odolnou vůči korozi.

Pozor dejte i při výběru tloušťky nerezu. Čím silnější stěny dřezu, tím hlubší dřez je možné vyrobit. Nejkvalitnější dřezy jsou vyrobené z nerezu o tloušťce 1,2 mm. Standardní dřezy jsou vyrobené z nerezu o síle 0,6 mm. Slabšímu materiálu - 0,3 až 0,4 mm – se raději vyhněte. Dřez se totiž velmi brzy poškodí.

Výhody nerezového dřezu:

 • Cenová dostupnost
 • Odolnost vůči korozi a mechanickým vlivům
 • Snadná údržba
 • Univerzálnost

Nevýhody nerezového dřezu:
 • Nižší odolnost proti odřeninám a rýhám

Granitové dřezy

Granitové dřezy jsou vyrobené z 80 % z drcené žuly, 15 % akrylátového pojiva a 5 % barviva. Jsou velmi kvalitní, vydrží i náročné podmínky a vyrábějí se v mnoha barevných variantách. Pokud tedy hledáte trochu něco jiného, než je klasický dřez z nerezu, vyberte si granitový.

Výhody granitového dřezu:

 • Pestrý výběr barevných variant
 • Odolnost vůči vysokým teplotám (až 1000 stupňů Celsia), takže na ně můžete postavit hrnec rovnou z plotny
 • Odolnost vůči barevným skvrnám

Nevýhody granitového dřezu:
 • Nižší odolnost proti agresivním chemickým látkám
 • Zachytávání nečistot

Dřezy z tectonitu

Dřezy z tectonitu jsou levnější variantou granitových dřezů. Své místo na trhu si však zaslouží.

Tectonite je speciální materiál vyrobený ze SMC (Sheet Molding Compound). Je směsí polyesterových pryskyřic a dalších komponentů vyztužených skelnými vlákny.

Výhody tectonitového dřezu:

 • Atraktivní vzhled
 • Pevnost, odolnost vůči vyšším teplotám a chemickým prostředkům
 • Odolnost proti poškrábání 
 • Vyrobeno ze 100 % recyklovatelného materiálu

Podívejte se na naši nabídku kuchyňských dřezů a vyberte si podle svých představ. Specializujeme se na přední světové výrobce – například Franke.