STYLE PLUS s.r.o. Moravská 1259, 570 01 Litomyšl
+420 464 603 553 (po-pá, 7-17h)
0 počet: 0 ks cena: 0 Kč
Váš nákupní košík je prázdný!

Jak vybrat sprchový kout

Jak vybrat sprchový kout
01.09.2016 STYLE PLUS s.r.o. Jak vybrat ...

Vybíráte sprchový kout?  Nejprve přihlédněte k dispozicím stavby – jak je koupelna veliká, jestli stavíte novostavbu nebo plánujete rekonstrukci, zda bydlíte v rodinném domě nebo v bytě. Je to důležité především proto, aby se vám sprchový kout do interiéru hodil a vešel. Důležité jsou i další faktory – jestli chcete mít v koupelně pračku, jedno umyvadlo nebo dvě, zda plánujete také vanu ...

Vybíráte sprchový kout?  Nejprve přihlédněte k dispozicím stavby – jak je koupelna veliká, jestli stavíte novostavbu nebo plánujete rekonstrukci, zda bydlíte v rodinném domě nebo v bytě. Je to důležité především proto, aby se vám sprchový kout do interiéru hodil a vešel.

Důležité jsou i další faktory – jestli chcete mít v koupelně pračku, jedno umyvadlo nebo dvě, zda plánujete také vanu nebo jen sprchový kout, na jakou stranu se budou otevírat dveře do koupelny, kde budou zrcadla, světla apod.

Nakonec najděte pro sprchový kout nejvhodnější místo a pamatujte na dostatek vnitřního prostoru, abyste se mohli pohodlně otočit pro šampon. 

Sprchový kout můžete instalovat buď na vaničku, nebo na dlažbu

Vyberte si sprchový kout podle:

Konstrukce sprchového koutu

Sprchový kout s rámem Bezrámový sprchový kout

Rámové

Mají kolem dokola rám. Vespodu je pevný rám zhruba 5 cm vysoký, aby na dlažbu netekla voda.

Bezrámové

Tvoří je převážně sklo. Na spodní hraně skla je umístěné praporkové těsnění. Pod ním by však voda mohla téct na dlažbu, a tak je důležité, abyste na sklo ještě nalepili hliníkovou lištu vysokou 5 mm až 1 cm.  Záleží, jaký typ sprchového koutu si vyberete. 

Tvar sprchového koutu

Existují tyto tvary sprchových koutů:

 • Čtvrtkruhové – prodávají se stále nejčastěji.
 • Čtvercové
 • Obdélníkové
 • Pětiúhelníkové
 • Dveře do niky – tři stěny jsou vyzděné a koupíte si jen přední dveře.

Rozměry sprchového koutu

Standardní šířka dveří sprchových koutů se pohybuje od 70 cm do 180 cm. Zvažte však šířku dveří 70 cm. Pohyb ve sprchovém koutě je pak o trochu náročnější  – obzvláště pro velké chlapy.

Zákazníci nejčastěji vybírají rozměry 80x100 cm a 90x100 cm. Stále oblíbenější jsou také obdélníkové zástěny s rozměry 90x140 cm.

Pokud se vám standardní rozměry nehodí, můžete si objednat sprchový kout vyšší, širší, zkosený, se zkrácenými bočními stěnami apod.

Způsob otevírání sprchového koutu

 • Posuvné (dvoudílné, třídílné, čtyřdílné)
 • Křídlové (jednokřídlové, dvoukřídlové, s pevnou stěnou v rovině)
 • Zlamovací  

Provedení výplní a sprchového koutu

Plastová výplň

Dříve se prodávala hodně, dnes se prodávají výjimečně.

Skleněná výplň

Je kvalitnější, lepší, opticky nezmenší koupelnu, vyniknou obklady, listely, sprchová baterie apod.

Základem je čiré sklo. Vybrat si ale můžete i dekorovaná skla s různými strukturami – čtverečky, vodními kapičkami, krupičkami apod., zrcadlová, písková, bronzová skla atd. 

Skla mohou být ošetřená speciální povrchovou úpravou, která snižuje usazování nečistot a vodního kamene - takže na nich nezůstávají kapky vody, protože stečou dolů. Neznamená to však, že už je nemusíte čistit. Postačí vám jen voda a hadr nebo běžné čisticí prostředky.

Typy povrchových úprav

 • Bez povrchové úpravy
 • S dočasnou povrchovou úpravou – časem se smyje a budete ji muset speciálním prostředkem obnovit.
 • S trvalou povrchovou úpravou – zničit by ji mohl jedině čisticí písek nebo jiný abrazivní prostředek. Jinak vydrží navždy.

 

Podívejte se na sprchové kouty v naší nabídce nebo si nechte poradit od našich odborníků. Napište nám e-mail nebo zavolejte našim odborným poradcům na tel.č. 464 603 553 (volba 2).