STYLE PLUS s.r.o. Moravská 1259, 570 01 Litomyšl
+420 464 603 553 (po-pá, 7-17h)
0 počet: 0 ks cena: 0 Kč
Váš nákupní košík je prázdný!

Termostatické baterie vydrží i v náročných podmínkách. Některé!

Termostatické baterie vydrží i v náročných podmínkách. Některé!
02.10.2016 STYLE PLUS s.r.o. Rady a tipy

O termostatických bateriích koluje řada mýtů – třeba že nefungují dohromady s plynovým průtokovým kotlem, často zatuhnou a nehodí se do panelových domů.  Co je pravda a co ne? A na čem u nich opravdu záleží?  Následující článek vám objasní, jak to s termostatickými bateriemi je.

Rozhodují desetiny vteřiny 

Termostatické baterie opravdu šetří vodu a energii a umí udržet teplotu vody, jakou si přejete.  Může za to ventil, který míchá teplou a studenou vodu a okamžitě reaguje na změny tlaku a teploty přívodu vody. Okamžitě však musí být skutečně okamžitě – a rozhodují desetiny vteřiny. „Nejdůležitějším faktorem je čas, v němž termostatická baterie zareaguje na změnu teploty vody.  Pokud vše trvá příliš dlouhou, baterie v mnoha situacích nefunguje tak, jak má,“ říká Rudolf Jániš, specialista v oboru sanitární techniky z internetového obchodu Onlinekoupelny.cz.

Fungují i s plynovým průtokovým kotlem

Horní hranicí reakční doby je zhruba jedna vteřina.  To je strop, aby baterie správně fungovala i ve zhoršených podmínkách, jako například v domácnostech s plynovým průtokovým kotlem, úzkými trubkami, ve kterých nedostatečně protéká voda, nebo s kolísavým tlakem.  Pokud to dokáže za méně než jednu vteřinu, je dobrá a kvalitní. „Baterie s nejnižší reakční dobou vyrábí například německá značka Grohe. Změnu teploty zvládnou za 0,3 vteřiny,“ doporučuje Rudolf Jániš.

Poctivě vyrobené nezatuhnou

V případě termostatických baterií se vám dvojnásobně vyplatí pořádně si promyslet, jakou si vyberete. „Pokud jsou vyrobené z poctivých materiálů a jsou ošetřené speciální povrchovou úpravou, jsou odolnější, a tak zkrátka nezatuhnou,“ vysvětluje Rudolf Jániš. 

Grohe Grohtherm 1000 –
termostatická baterie pod omítku.

Grohe Grohtherm 1000 –
termostatická baterie na omítku.

Tělo baterie je celokovové
včetně rukojetí.

Stále chladný povrch oceníte
především s malými dětmi.

Vyšší teplotu, než je 38 stupňů,
navolíte po stisknutí bezpečnostní
pojistky turbostatu.

Rukojeti jsou ergonomicky
tvarované, takže s nimi
otočíte i namydlenýma rukama.

Termostatické baterie trpí hlavně v panelácích

Přesto jsou náchylnější na závadu v místech, kde jsou staré rozvody vody – například v panelových domech. „V bytech s původními pozinkovanými rozvody vody hrozí, že se u baterie trvale poškodí termočlánek. V těchto podmínkách však závadě nepředejdete,“ uzavírá Rudolf Jániš. Ideální tedy samozřejmě je, když máte nové rozvody vody s jemným mechanickým filtrem.

 

Vyberte si jednu z těch (nej)lepších 

Nejlepší volbou za dobrou cenu je například termostatická baterie GROHE Grohtherm 1000. Umí toho opravdu hodně:

  • Reaguje na změnu teploty vody za 0,3 vteřiny.
  • Je úsporná – ušetříte s ní až 50 % vody a energie.  To znamená u čtyřčlenné rodiny asi 4000 Kč za rok.
  • Nespálíte si o ni při otáčení pro šampon záda. Má chladný povrch, protože uvnitř proudí pořád dokola studená voda.
  • Má pojistku proti opaření, kterou musíte zmáčknout, abyste si zvolili vyšší teplotu než 38 °C. Tuto funkci oceníte především s malými dětmi.

 

Fakt dobrou termostatickou baterii poznáte podle:

  • Reakční doby nižší než 1 vteřina
  • Kvalitní kartuše od renomovaných značek
  • Celokovového provedení včetně rukojetí

 

 

Nakupujte u odborníků

Onlinekoupelny.cz je přední specializovaný internetový obchod se sanitární technikou v České republice a na Slovensku. Zaměřuje se na značku GROHE, vyniká velkou skladovou zásobou a nabízí odborné poradenství, za což sbírá převážně kladné recenze zákazníků.